Ar slimību izraisošiem mikroorganismiem ceļotāji visbiežāk saskaras, lietojot piesārņotu dzeramo ūdeni vai pārtiku, kas mazgāta ar inficētu ūdeni. Lai varētu veikt atbilstošus profilaktiskus pasākumus riska mazināšanai, ceļotājiem ir svarīgi apzināties iespējamos riskus un būt informētiem, lai varētu veikt atbilstošus profilaktiskus pasākumus riska mazināšanai.

Slimībām, kuras izraisa inficēts ūdens, visbiežāk sastopamais simptoms ir caureja (diareja). Diareja skar 20-50% no visiem ceļotājiem jeb 10 miljonus cilvēku gadā. Aptuveni 80% no ceļotāju diarejas gadījumiem izraisa baktēriju patogēni (piemēram, kā E.coli, Shigella, Salmonella, Vibrio cholerae), vīrusu patogēni (piemēram, A un E hepatīta vīrusi, kalicivīrusi, rotavīrusi) un protozoji (Giardia lamblia, Cryptosporidium parvum, Entamoeba histolytica, un Cyclospora).

Saslimšanas var rasties arī ceļotājiem, kuri uzturas augstas kvalitātes kūrortos un viesnīcās. Dažās pasaules daļās krāna vai pārdošanai pudelēs pildīts dzeramais ūdens, kas nav ražots saskaņā ar atbilstošiem nosacījumiem, var būt patērētājiem nedrošs, pat tad, ja tas vizuāli izskatās pieņemams - dzidrs un bezkrāsains.


Ceļotāju diarejas izplatības riska zonas

Risks iegūt ceļotāju diareju dažādos pasaules reģionos ir atšķirīgs. Kā zema riska reģioni klasificēti: ASV, Kanāda, ziemeļrietumu Eiropa, Japāna, Austrālija un Jaunzēlande. Pie vidēja riska reģioniem tiek pieskaitīti Austrumeiropa, Krievija, Dienvidāfrika, Dienvidamerikas dienvidi un Taizeme. Reģioni, kas tiek klasificēti kā augsta riska, ietver Dienvidāziju, Āfriku un Latīņameriku, kā arī Okeānijas salas (izņemot Austrāliju un Jaunzēlandi).

Preventīvie pasākumi, kas jāievēro, atrodoties vietās ar apšaubāmu dzeramā ūdens kvalitāti

 • Dzeriet tikai pārdošanai pudelēs pildītu ūdeni vai citus dzērienus (gāzētie dzērieni, pasterizētas sulas), kuri iegādāti oficiālās tirdzniecības vietās - ir rūpnieciski iepakoti un piegādā pazīstami ražotāji (vēlams, lai būtu sertificēti no atbildīgajām iestādēm). Viesnīcas personāls bieži vien ir labi informēts, kuri no vietējiem dzeramā ūdens ražotājiem/zīmoliem ir droši.
 • Dzeršanai lietojiet ūdeni, kas ir efektīvi apstrādāts, piemēram, to vārot, filtrējot vai ķīmiski dezinficējot un tiek uzglabāts tīrās tvertnēs.
 • Dzeriet karstus dzērienus, kas pagatavoti ar vārītu ūdeni, piemēram, tēju, kafiju.
 • Izvairieties mazgāt zobus ar ūdeni, par kura kvalitāti neesat pārliecināti.
 • Nelietojiet ledu, kā arī neiegādājieties atspirdzinošus dzērienus, kokteiļus, kam pievienots ledus.
 • Izvairieties no mājas apstākļos pagatavotu, nepasterizētu sulu lietošanas.
 • Izvairieties no salātiem vai citiem termiski neapstrādātiem pārtikas produktiem, kas varētu tikt pagatavoti vai mazgāti ar nedrošu ūdeni.
 • Personām ar novājinātu imūnsistēmu, zīdaiņiem un grūtniecēm ir ieteicams īpaši uzmanīties!

Ūdens apstrādes metodes ceļojuma laikā

Ceļotājiem pašiem ir iespējams mazos daudzumos apstrādāt ūdeni, šādā veidā ievērojami uzlabojot tā drošību. Ir pieejamas vairākas metodes un pārdošanā izplatītas tehnoloģijas, kas ļauj ceļotājiem dezinficēt nelielam cilvēku skaitam dzeršanai paredzēto ūdeni. Būtu nepieciešams izvēlēties ūdens apstrādes pieeju, kas novērš vai inaktivē visu klašu patogēnus. Izmantotajām tehnoloģijām ir jābūt attiecīgo organizāciju sertificētām, un ražotāju norādes ir rūpīgi jāievēro! Neatbilstoši norādījumiem lietoti līdzekļi var apdraudēt veselību!

 • Ūdens vārīšana - visvienkāršākais un efektīvākais veids, kā iznīcināt visus slimību izraisošos patogēnus. Jāņem vērā, ka novārītajam ūdenim ir jāļauj pakāpeniski atdzist, tam nepievienojot ledu.
 • Ūdens, kas nav duļķains, apstrādei var izmantot arī ķīmisko dezinfekciju, kas efektīvi iznīcina baktērijas, lielāko daļu no vīrusiem, kā arī daļu protozoju.
 • Visplašāk ķīmiskai ūdens dezinfekcijai ceļojumu laikā izmanto hlora bāzes vai joda bāzes savienojumus, kas ir parasti ir pieejami tablešu vai pulveru veidā. Pēc ūdens hlorēšanas vai jodēšanas var izmantot aktīvās ogles filtru, lai likvidētu ūdens specifisko smaržu un garšu, kas var rasties pēc tā dezinfekcijas.
 • Joda lietošana ūdens apstrādei ilgtermiņā nav ieteicama zīdaiņiem, grūtniecēm, cilvēkiem ar vairogdziedzera saslimšanām, kā arī personām ar pastiprinātu jūtību pret jodu. Ceļotājiem, kas plāno izmantot jodu visa ikdienā patērētā ūdens dezinfekcijai ilgāk par 3-4 nedēļām, iepriekš būtu nepieciešams konsultēties ar savu ģimenes ārstu.
 • Ūdens attīrīšanai no protozojiem un baktērijām var izmantot arī filtrus. Tirdzniecībā ir pieejami dažādi filtru veidi: keramiskie filtri; oglekļa filtri; membrānu - reversās osmozes filtri. Filtru poru izmēram ir jābūt 1 μm (mikroni) vai mazāk, lai nodrošinātu Cryptosporidium oocistu atdalīšanu.

Jāņem vērā, ka ūdens duļķainums var ietekmēt ūdens dezinfekcijas kvalitāti.  Dezinfekcijas līdzekļus ir iespējams iegādāties specializētos aktīvās atpūtas veikalos.

Ar ūdeni pārnestās slimības

Ar ūdeni pārnesto slimību simptomi ir dažādi. Parasti ir novērojams viens vai vairāki no tādiem simptomiem kā caureja, slikta dūša, vemšana, drudzis, drebuļi un vēdersāpes, krampji. Bez vieglas caurejas, citas slimības var iekļaut arī tīfa drudzi, amēbu un bakteriālo dizentēriju, A un E hepatītu, hemolītisko urēmisko sindromu un citus. Simptomi var ilgt no dažām stundām līdz vairākām nedēļām, atkarībā no infekcijas izraisītāja un medicīniskās iejaukšanās veida. Ja simptomi izpaužas smagi vai veselības stāvoklis turpina pasliktināties - ir nepieciešams meklēt medicīnisko palīdzību!

Izmantotā literatūra

 1. Guidelines for Drinking – Water Quality, Fourth edition. World health organization, Geneva, 2011
 2. Preventing Travellers' Diarrhea: How to Make Drinking Water Safe. World Health Organization, Geneva, 2005
 3. Travellers Diarrhea. Epidemiology.