Dzeramā ūdesapgādes sistēmas
Veselības inspekcija uzrauga dzeramā ūdens kvalitātes prasību izpildi publiskajā dzeramā ūdensapgādē, no ūdens ņemšanas vietas līdz patērētājam (dzīvojamai mājai). Veselības inspekcija, nodrošinot uzraudzības funkciju, veic plānveida kontroles ūdensapgādes sistēmās. Inspekcija izskata arī iedzīvotāju iesniegumus par publiskās ūdensapgādes ūdens kvalitātes atbilstību normām.
Plašāku informāciju par dzeramo ūdeni skatīt šeit
Saņemot iesniegumu vai veicot plānveida kontroli, inspektori pārbaudi veic uz vietas, iegūst un izvērtē visu nepieciešamo informāciju, un, ja nepieciešams, tiek organizēta ūdens kvalitātes laboratoriskā pārbaude.
Ikdienas monitoringu un kontroli, dzeramā ūdens atbilstībai nekaitīguma prasībām, pilda un nodrošina ūdens apgādes uzņēmumi. Prasības dzeramajam ūdenim ir noteiktas Ministru kabineta 2017. gada 14. novembra noteikumos Nr. 671 „Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība”.
Dzīvojamās mājas ūdensapgādes sistēmas apkope ir mājas pārvaldītājam noteikto sanitārās apkopes noteikumu prasību izpildes pienākums, lai nepieļautu sabiedrības veselības apdraudējumu un izvairītos no Legionella baktēriju izplatīšanās.
Grozījumi paredz, ka no 2022.gada 1.oktobra līdz 2023.gada 30.aprīlim dzīvojamās mājas pārvaldītājam ir tiesības nepiemērot minimālo pastāvīgi nodrošināmo karstā ūdens temperatūru izejā no siltummaiņa +55 0C. Lēmumu pieņem mājas pārvaldnieks vai dzīvojamās mājas īpašnieki, ievērojot karstā ūdens sistēmas īpatnības un iedzīvotāju paradumus.
Veselības inspekcija uzsver: tikai gadījumā, ja tiek ievēroti stingri priekšnoteikumi Legionella baktēriju intensīvas vairošanās ierobežošanai, karstā ūdens temperatūras neliela vai īslaicīga samazināšana ir pieļaujama.
Veselības inspekcija iesaka: pazeminātas karstā ūdens temperatūras gadījumā, ierobežot dušas izmantošanu vai dušu izmantot tādā veidā, kas samazina risku ieelpot ūdens pilienus. Priekšroka dodama vannai.
Legionelozes profilakses pasākumi iedzīvotājiem un ēku apsaimniekotājiem
Veselības inspekcija atgādina, ka atbilstoši dzīvojamās mājas sanitārās apkopes noteikumu grozījumiem, dzīvojamās mājas pārvaldītājam ir pienākums vismaz piecas darbdienas pirms ūdens temperatūras pazemināšanas veikt iedzīvotāju informēšanu par šo faktu. Papildus pienākums regulāri (reizi mēnesī vai reizi ceturksnī) izplatīt dzīvojamās mājas īpašniekiem un citām mājā dzīvojošām personām Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē (https://www.spkc.gov.lv/lv/media/580/download) pieejamo informatīvo materiālu par individuāli veicamajiem profilaktiskajiem pasākumiem dzīvokļu īpašumos Legionellu baktēriju izplatības ierobežošanai.