Atgādinājums apsaimniekotājiem

Veselības inspekcija atgādina māju pārvaldniekiem nodrošināt ēku iekšējo ūdensvadu un siltummezglu tehniskā stāvokļa regulāru apsekošanu,  lai nepieļautu sabiedrības veselības apdraudējumu no legionella baktēriju izplatīšanās. Dzīvojamās mājas ūdensapgādes sistēmas apkope ir mājas pārvaldītājam noteikto sanitārās apkopes noteikumu prasību izpildes pienākums.

Lai mazinātu iespēju inficēties ar legionelozi, būtiski izprast, ka legionella baktērijas īpaši vairojas ūdens apgādes sistēmās, ja ūdens temperatūra ir robežās no +20○C līdz +45○C un organisko vielu (bioloģiskā aplikuma, nosēdumu u.c.) klātbūtnē.

Māju apsaimniekotājiem veicamie profilaktiskie pasākumi:

  • ūdensapgādes cauruļvadu siltumizolācijas nodrošināšana, lai mazinātu karstā ūdens siltuma zudumu un aukstā ūdens uzsilšanu;
  • ūdens sastāvēšanās un bioplēves veidošanās novēršana ūdens apgādes sistēmā, noslēdzot cauruļvadu aklos galus;

  • karstā ūdens uzglabāšanas tvertņu un cauruļvadu sistēmu regulāra tīrīšana, skalošana, dezinfekcija, lai likvidētu nogulsnes, aplikumu un koroziju;

  • ūdensapgādes sistēmas vai tās iekārtu, elementu pārbūve vai nomaiņa, ja  tas nepieciešams drošākai ūdens apgādei.

Tāpat Veselības inspekcija iesaka māju pārvaldniekiem izplatīt kāpņu telpās informāciju par individuāli veicamajiem legionella profilakses pasākumiem.

Individuālie profilakses pasākumi iedzīvotājiem:

  • regulāra dušas galvu un izlietnes krānu aplikuma tīrīšana un dezinfekcija ar hloru saturošiem sadzīves tīrīšanas līdzekļiem;
  • vai regulāra dušas galvu ievietošana verdošā ūdenī;

  • pirms katras mazgāšanās dušā, ūdeni nedaudz notecina;

  • vismaz reizi nedēļā, 1-2 minūtes kārtīgi notecināt gan karsto, gan auksto ūdeni;

  • augstāk minētos pasākumus būtiski veikt pēc ilgstošas prombūtnes.

Legionellas īpaši vairojas siltā ūdenī, karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī (piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai dušas), cauruļvadu dušu, krānu vai tvertņu (t. sk. boileru) virsmu organiskajā aplikumā, nosēdumos, mazgāšanas iekārtās, izlietņu un vannu aizbāžņos, ūdenssildītājos.

Veselības inspekcija vērš uzmanību, ka legionella baktēriju vairošanos būtiski veicina organisko vielu klātbūtne ūdenī, slikta ūdens cirkulācija, nepietiekama ūdens attīrīšana un dezinfekcija, kā arī paaugstināta dzelzs koncentrācija, ciets ūdens un mikrobioloģiskais piesārņojums.

Bioloģiskā aplikuma veidošanos uz ūdensvadu un ūdenstilpņu iekšējām virsmām veicina piesārņojums, neaizsniedzamas vietas, kuras nevar iztīrīt, ūdens stagnācija (zems spiediens, akli cauruļu gali vai piedēkļi, liels ūdens apjoms), negludas virsmas, karstā ūdens temperatūra zem +50○C, korozija un citi  faktori.

Kā jau ticis ziņots, grozījumi paredz, ka no 2022.gada 1.oktobra līdz 2023.gada 30.aprīlim dzīvojamās mājas pārvaldītājam ir tiesības nepiemērot minimālo pastāvīgi nodrošināmo karstā ūdens temperatūru izejā no siltummaiņa +55 0C. Lēmumu pieņem mājas pārvaldnieks vai dzīvojamās mājas īpašnieki, ievērojot karstā ūdens sistēmas īpatnības un iedzīvotāju paradumus.

Veselības inspekcija uzsver: tikai gadījumā, ja tiek ievēroti stingri priekšnoteikumi legionella baktēriju intensīvas vairošanās ierobežošanai, karstā ūdens temperatūras neliela vai īslaicīga samazināšana ir pieļaujama.

Inspekcija norāda, ka ar legionelozi nevar saslimt ūdeni dzerot vai mazgājoties vannā. Saslimšana iespējama ieelpojot mikroskopiskus inficētā ūdens pilienus, un visbiežāk tas notiek dušā vai burbuļvannā.

Veselības inspekcija iesaka:  pazeminātas karstā ūdens temperatūras gadījumā, ierobežot dušas izmantošanu vai dušu izmantot tādā veidā, kas samazina risku ieelpot ūdens pilienus. Priekšroka dodama vannai.

Tā kā legionella baktērijas dzīvo dabas ūdeņos, tās pilnībā iznīcināt ūdensapgādes sistēmā praktiski nav iespējams, bet var novērst to pārmērīgu  savairošanos. Bioplēves veidošanās novēršanas un samazināšanas pasākumi ūdensapgādes sistēmās ir ļoti būtiski legionella baktēriju ierobežošanai, tomēr tehniski vienkāršākais paņēmiens ir pastāvīgi augstas karstā ūdens temperatūras uzturēšana sistēmā.