Matonis jeb zirga mats

Iekšzemes ūdenstilpnēs un ūdeņos, kur cilvēki peldas, novērojams un sastopams ļoti, ļoti tievs, melns un nedaudz par sprīdi garāks, kustīgs parazīts. Veselības inspekcija skaidro, ka tas ir matonis   (Gordius aquaticus Linneus) jeb tā sauktais zirga mats un cilvēkiem tas nav bīstams!

Pieaudzis matonis visbiežāk ir redzams lēni peldam ūdenī kā 10-15 cm garš ar ķermeņa diametru līdz 1 mm tievs ūdens dzīvnieks, kas pēc izskata atgādina matu. Pieauguša matoņa attīstībai ir nepieciešami divi saimniekorganismi. Mātītes ūdenī izdēj vairākus simtus oliņu, kuras, apēdot ūdens kukaiņu, piemēram, dzēlējoda, knišļa, spāres vai mušas kāpuriem, to zarnās izšķiļas par kāpuru un izveido cistu. Ja cistu kopā ar pirmo saimniekorganismu apēd kāds plēsīgais kukainis, piemēram, sienāzis vai skrejvadole, tad matonis tajā pakāpeniski attīstās un savu otro saimniekorganismu nonāvē, un pamet. Sākotnēji pieaudzis mantonis ir baltā krāsā, bet ar laiku kļūst tumšāks.

Lai gan, atrodoties ūdenī, matonis var pielipt ķermenim un izraisīt nepatiku, jo iztraucēts matonis var izlocīt ķermeni, sasieties mezglā un apķerties, piemēram, ap pirkstu, cilvēku un arī mājdzīvnieku veselībai šis parazīts veselības draudus nerada!