Sabiedrības veselība

Skropstu pieaudzēšanas procedūra Latvijā ir ļoti populārs un pieprasīts skaistumkopšanas pakalpojums jau vairāk kā 10 gadus. Lai gan šī procedūra pēc būtības nav ne sāpīga, ne invazīva, tomēr tā nav nemaz tik droša un nekaitīga, kā varētu likties.

Viens no riskantākajiem produktiem, kas tiek izmantots skropstu pieaudzēšanas procedūrā, ir līme.

Neskatoties uz to, ka līme tiek izmantota kosmētiskā procedūrā, tā netiek uzskatīta par kosmētisko līdzekli [1], līdz ar to skropstu pieaudzēšanas līmēm netiek piemērotas Eiropas Savienībā noteiktās prasības un visi citi drošības un sastāva nosacījumi, kas ir jāievēro kosmētikas līdzekļiem, nonākot saskarē ar cilvēka ķermeni. 

Visas skropstu pieaudzēšanas līmes (kā jebkuras citas veikalos nopērkamās līmes) tiek uzskatītas par ķīmisku vielu maisījumu [2] un tādēļ tās var saturēt vielas, kas ir klasificētas kā bīstamas cilvēku veselībai un videi.

 

Svarīgi

Sliktas kvalitātes materiāli, liels līmes daudzums, meistara profesionalitātes un pieredzes trūkums var radīt klientam veselības riskus!

Līmes sastāvā var būt pievienotas tādas vielas kā, piemēram:

  • ciānakrilāts (cyanoacrylate)
  • latekss (latex)
  • benzoskābe (benzoic acid)
  • celulozes sveķi (cellulose gum)
  • formaldehīds (formaldehyde)
  • hidrohinons (hydroquinone).

 

Visas šīs ķīmiskās vielas līmei un tās izgarojumiem saskaroties ar ādu, gļotādu un acīm negatīvi ietekmē acu veselību, izraisot nopietnu kairinājumu, plakstiņu ādas iekaisumu, kontaktdermatītu, toksisku konjunktivītu, radzenes bojājumus, kā arī dažādas alerģiskas reakcijas, kā, piemēram, apsārtumu, dedzināšanu, sāpes, asarošanu, niezi utt. [3]

Parasti skropstu pieaudzēšanā izmanto līmes, kas satur akrilātus (etilcianoakrilātu, etilheksilakrilātu, metilmetakrilātu, polimetilmetakrilātu, akrilskābi), jo tādas līmes ātri sacietē. Piemēram, ciānakrilāts ir ķīmiska viela, kas ir atrodama ne tikai skropstu pieaudzēšanas līmju sastāvā, bet tiek izmantota arī visiem labi zināmajā superlīmē. Jāmin gan, ka ciānakrilātu izmanto arī medicīnā, kā, piemēram, hemoroīdu ārstēšanas operācijās un asinsvadu ķirurģijā. Saskarē ar ādu un acīm minētā viela var izraisīt kairinājumu (t.sk. tās tvaiki). Ir pierādīts, ka ciānakrilāts pakalpojumu sniedzējiem var radīt arodslimības [4] – rinītu un astmu.

Tāda ķīmiska viela kā formaldehīds var izraisīt acu bojājumus jeb radzenes un konjunktīvas iekaisumu. Pat, ja uz skropstu pieaudzēšanas līmes ir norādīts, ka tās sastāvā nav formaldehīda, ir jāņem vērā fakts, ka šī viela tiek izmantota ciānakrilāta iegūšanas procesā, turklāt ļoti zems formaldehīda daudzums dabiski rodas, līmei laika gaitā noārdoties.

 

Formaldehīds ir klasificēts kā 2. kategorijas cilvēkam kancerogēna viela [2]. Tas iedarbojas uz acīm, ādu un gļotādu kā spēcīgs kairinātājs, var izraisīt smagu alerģisko dermatītu [5].

 

Savukārt hidrohinonu Eiropas Savienībā ir aizliegts izmantot kosmētiskajos krēmos (ar specifiskiem izņēmumiem) un tiek uzskatīts, ka šai vielai nevajadzētu būt arī skropstu pieaudzēšanas līmju sastāvā [6]. Aizliegta ir arī iepriekš pieminētā formaldehīda izmantošana kosmētiskajos krēmos.

Ne tikai izmantotā līme var radīt veselības riskus, pieaudzējot skropstas, klientam ir jārēķinās ar iespējamām citām sekām, kas var būt arī neatgriezeniskas: 

  • konjunktīvas vai radzenes kairinājums, ko rada kontakts ar mākslīgajām skropstām;
  • infekcijas (mākslīgajās skropstās sakrājas netīrumi un baktērijas, ja neveic to mazgāšanu);
  • acs plakstiņa iekšējās virsmas erozija, kas var izraisīt dabisko skropstu bojājumus;
  • sausās acs sindroms (ja skropstas ir garas vai apjomīgas, mirkšķināšana palielina gaisa straumju iedarbību uz acs virsmu, izraisot dabisko asaru ātrāku izžūšanu);
  • alopēcija jeb pastiprināta dabīgo skropstu izkrišana noslodzes dēļ, ko rada mākslīgās skropstas (tiek bojāts skropstu matiņa folikuls, kas var palēnināt vai pilnībā apturēt skropstu augšanu).
  1. Jāatceras, ka skropstu pieaudzēšanas līme nav kosmētikas līdzeklis, bet gan ķīmisku vielu maisījums, kas var saturēt vielas, kas ir klasificētas kā bīstamas cilvēka veselībai un videi;
  2. Uz iepakojuma jābūt pieejamai ražotāja informācijai (piemēram, lietošanas instrukcija, uzglabāšana, sastāvs);
  3. Ja skropstu pieaudzēšanas līmes Latvijā pārdodat kā importētājs, marķējumam obligāti jābūt latviešu valodā;
  4. No piegādātāja ir jāpieprasa datu drošības lapa (papildus informācija šeit);
  5. Jāpārliecinās, vai konkrētā līme vispār ir paredzēta skropstu pieaudzēšanai;
  6. Nelietojiet līmi, ja informācija un instrukcijas ir svešvalodā, kuru nesaprotat;
  7. Jāizlasa produkta etiķete un jāpārdomā skropstu pieaudzēšanas līmes bīstamība un iespējamie draudi cilvēka veselībai un apkārtējai videi, kā arī nepieciešamie drošības pasākumi [8];
  8. Rūpīgi iepazīties un ievērot visas ražotāja norādes (par pareizu līmes lietošanu, uzglabāšanas veidu un ilgumu, drošības pasākumiem – telpu ventilācija, individuālie aizsardzības līdzekļi, pirmā palīdzība utt.);
  9. Vēlams iegādāties tādus skropstu pieaudzēšanas materiālus un līmi, kā ražotājs ir zināms, sevi pozitīvi pierādījis un respektabls konkrētās nozares aprindās;
  10. Veselības inspekcija noteikti neiesaka iegādāties skropstu pieaudzēšanas līmes no tādiem iepirkšanās portāliem kā, piemēram, ebay un aliexpress. Pakalpojumu sniedzējs šajā gadījumā pats uzņemas atbildību par izmantotā produkta sastāvu, drošumu un iespējamiem riskiem klienta veselībai. 

 

Ja pēc skropstu pieaudzēšanas procedūras klientam ir novērojams iekaisums vai citas alerģiskas reakcijas, kas nepāriet vai pastiprinās, mākslīgās skropstas ir nekavējoties jānoņem un jāvēršas pie ārsta (oftalmologa) pēc palīdzības!

Svarīgi

Ja nekvalitatīva skaistumkopšanas pakalpojuma rezultātā ir nodarīts kaitējums veselībai un par atlīdzību neizdodas vienoties ar pakalpojumu sniedzēju, klientam ir jāvēršas tiesā un strīds jārisina civiltiesiskā kārtībā.

[1] Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr.1223/2009 par kosmētikas līdzekļiem 2.panta 1.punktu kosmētikas līdzeklis ir viela vai maisījums, kas nonāk saskarē ar atsevišķām cilvēka ķermeņa ārējām daļām (epidermu, apmatojumu, nagiem, lūpām, ārējiem dzimumorgāniem), zobiem un mutes dobuma gļotādu un ko lieto tikai vai galvenokārt minēto ķermeņa daļu tīrīšanai, iesmaržošanai, izskata mainīšanai, aizsardzībai, uzturēšanai labā stāvoklī vai ķermeņa smaržas koriģēšanai.

[2] Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulu (EK) Nr.1272/2008 (2008. gada 16. decembris) par vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu.

[3] The Risks of Eyelash Glue for Extensions. Missouri poison center, 2021. (skatīts 03.11.2021.)

https://missouripoisoncenter.org/the-risks-of-eyelash-glue-for-extensions/

[4] Lindström I., Suojalehto H. et al. Occupational asthma and rhinitis caused by cyanoacrylate-based eyelash extension glues. Occupational Medicine 63(4), 2013. (skatīts 03.11.2021.) https://www.researchgate.net/publication/236104488_Occupational_asthma_and_rhinitis_caused_by_cyanoacrylate-based_eyelash_extension_glues

[5] Veselības inspekcija brīdina iedzīvotājus par veselībai bīstamiem matu iztaisnošanas līdzekļiem, 2011. (skatīts 03.11.2021.) https://www.vi.gov.lv/lv/bistami-matu-taisnosanas-lidzekli

[6] Hydroquinone in Eyelash Extension Adhesives. Cosmetic, Toiletry and Perfumery Association, 2017.

(skatīts 03.11.2021.) https://www.ctpa.org.uk/news/hydroquinone-in-eyelash-extension-adhesives-4062

[7] Vai skropstu pieaudzēšana ir bīstama redzei? Dr.Solomatina Acu Centrs, (skatīts 03.11.2021). https://acucentrs.lv/vai-skropstu-pieaudzesana-ir-bistama-redzei/

[8] Informatīvs piemērs kā izskatās daži no ražotāja brīdinājumiem uz produkta iepakojuma:

„Ciānakrilāts. Bīstami. Iedarbība uz acīm un ādu tūlītēja. Sargāt no bērniem.”

“Salīmē ādu un acis dažās sekundēs.”

“Nepieļaut nokļūšanu uz ādas un acīs. Izvairīties no tvaiku un migliņas ieelpošanas.”