Komersantiem, kuri veic darījumu darbību ar Apvienoto Karalisti (turpmāk – AK), izmaiņas ar 2021. gada 1. janvāri pēc AK izstāšanās (turpmāk – breksit) un pārejas perioda beigām ir neizbēgamas. AK vairs nepiedalīsies ES vienotajā tirgū un muitas savienībā, mainīsies AK statuss - tā kļūs par tā saukto “trešo valsti”. Būtiski mainīsies apstākļi abu pušu uzņēmumiem, neizbēgami radīsies tirdzniecības un pārrobežu apmaiņas šķēršļi, kas nepastāv pašlaik, tādēļ jāpārliecinās par gatavību šīm izmaiņām. Komersantiem jānosaka sava loma piegādes ķēdē un sava turpmākā sadarbība.

Eiropas Komisijas dienesti ir publicējuši Kontrolsarakstu, kas palīdzēs pārliecināties par sagatavotību breksit dažādu jomu komersantiem, kuri veic darījumu darbību ar AK.

Komersantiem, kas ieved medicīniskas ierīces no AK, ieteicams sazināties ar tagadējo sadarbības partneri AK, par tā  nodomiem attiecībā uz vienīgā pārstāvja nominēšanu ES.

Veselības inspekcija vērš uzmanību, ka Izstāšanās līguma 41. pantā ir paredzēts, ka preces, kas likumīgi laistas ES vai AK tirgū pirms pārejas perioda beigām un ir individuāli identificējamas, varēs turpināt brīvu apriti abos šajos tirgos un starp tiem, līdz nonāks pie galalietotājiem. 

Lai izmantotu šo nosacījumu, komersantam saskaņā ar Izstāšanās līguma 42. pantu jāspēj dokumentāri pierādīt, ka prece likumīgi laista ES vai Apvienotās Karalistes tirgū pirms pārejas perioda beigām:

“Ja ekonomikas dalībnieks attiecībā uz konkrētu preci atsaucas uz 41. panta 1. punktu, šim dalībniekam ir pienākums uz jebkāda attiecīgā dokumenta pamata pierādīt, ka šī prece tika laista tirgū Savienībā vai Apvienotajā Karalistē līdz pārejas perioda beigām.”

No 2021. gada 1. janvāra Apvienotā Karaliste izstāsies no Savienības regulējošās sistēmas attiecībā uz zālēm un medicīniskajām ierīcēm.

Tā rezultātā:

  • visiem tirdzniecības atļauju turētājiem būs jāveic uzņēmējdarbība Eiropas Savienībā;
  • visiem klīniskajiem izmēģinājumiem, kuri atļauti Savienībā, būs nepieciešams sponsors vai juridiskais pārstāvis, kas veic uzņēmējdarbību Eiropas Savienībā;
  • medicīnisko ierīču sertifikācija būs jāveic paziņotām struktūrām, kas veic uzņēmējdarbību Eiropas Savienībā.