Izmeklējumi, kuri pieaugušajiem pienākas bez maksas

 
Pacientiem reizi gadā pienākas vispārējā ģimenes ārsta veselības pārbaude (izņemot gadījumu, ja ģimenes ārsts pacientu gada laikā ir izmeklējis slimības laikā, jo šādā gadījumā par ģimenes ārsta apmeklējumu būs jāmaksā pacienta iemaksa 1,42 euro). Ģimenes ārstam jāuzklausa pacienta sūdzības, jānosaka ķermeņa svars un garums, ādas un gļotādu stāvoklis, jāapskata mutes dobums, kakla, padušu, cirkšņu limfmezgli. Apskatē ietilpst arī vairogdziedzera novērtēšana, krūšu dziedzeru izskats un iztaustīšana, arteriālā asinsspiediena, pulsa, ķermeņa temperatūras noteikšana, sirdsdarbības un plaušu izklausīšana, vēdera palpācija, rektālā digitālā palpācija pacientiem pēc 50 gadu vecuma, redzes, dzirdes, psihes, jušanas, kustību, neiroloģisko traucējumu, traumu seku novērtēšana. Tomēr, ja tiek saņemts ģimenes ārsta nosūtījums papildus izmeklējumu veikšanai, par tiem jāmaksā pacienta iemaksa.
 
Pilnībā tiek apmaksāts valsts organizētais vēža skrīnings:
 
  1. dzemdes kakla audzēju agrīna diagnostika ietver šādus izmeklējumus: ginekoloģiskā apskate, citoloģiskās uztriepes paņemšana un uztriepes citoloģiskais izmeklējums vienu reizi trijos gados katrai sievietei vecumā no 25 līdz 70 gadiem;
  2. slēpto asiņu izmeklējums fēcēs sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 gadiem vienu reizi gadā kā skrīningtests zarnu vēzim.
  3. krūts vēža skrīningu ar mammogrāfijas metodi veic sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem reizi divos gados.
 
Lai dotos uz šiem izmeklējumiem, sievietei nepieciešama Nacionālā veselības dienesta atsūtīta vēstule ar aicinājumu doties uz ginekoloģisko apskati vai mammogrāfiju. To ārstniecības iestāžu sarakstu, kurās iespējams veikt valsts apmaksāto vēža skrīninga izmeklēšanu, iespējams saņemt, sazinoties ar Nacionālo veselības dienestu, zvanot uz bezmaksas tālruņa numuru 80001234.
 
Valsts apmaksā vakcināciju pret difteriju un stingumkrampjiem, kas jāatkārto ik pēc pieciem līdz desmit gadiem.
 
Tāpat valsts pilnībā apmaksā neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes sniegto neatliekamo palīdzību. Maksu par neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes izsaukumu var piemērot tad, ja mediķiem, pieņemot izsaukumu, būs pilnīga pārliecība, ka pacienta veselība vai dzīvība nav apdraudēta un izsaukums nav Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kompetencē. Tādā gadījumā dienesta mediķi jau izsaukuma pieteikšanas laikā pa tālruni informēs gan par to, ka šis būs maksas pakalpojums, gan arī par pakalpojuma cenu.