Ieteikumi ārstniecības iestādēm par piesardzības pasākumiem Ebolas vīrusslimības izplatīšanās novēršanai

Ebolas vīrusslimība (Ebolas hemorāģiskais drudzis) ir reti sastopama īpaši bīstama infekcijas slimība, kurai raksturīga ļoti smaga klīniskā norise un augsta letalitāte. Ierosinātājs ir Filoviridae dzimtas RNS vīruss ar lipīdu apvalku. Inkubācijas periods ir 2 – 21 diena (vidēji 8 – 10 dienas). Persona var izplatīt vīrusu febrilitātes laikā, kā arī vēlākās slimības fāzēs un pat pēc nāves.[1]

Ieteikumi izstrādāti, jo Ebolas vīrusslimība ir sevišķi bīstama šādu iemeslu dēļ:
  • vīrusslimībai ir novērota augsta saslimstība un letalitāte (47-90%);
  • pastāv augsts transmisijas risks no cilvēka cilvēkam tiešu kontaktu ceļā;
  • nav pieejamas efektīvas ārstēšanas iespējas;
  • nav vakcinācijas iespēja. [1, 2]
 
Ebolas vīruss šobrīd ir izplatījies pāri Āfrikas valstu (Gvinejas, Libērijas un Sjerraleones) robežām un skāris vairāku Eiropas, Kanādas un Amerikas Savienoto valstu iedzīvotājus. Pēc Pasaules Veselības organizācijas sniegtās informācijas vīrusa epidēmiskas izplatīšanās risks Eiropas valstīs, t.sk. arī Latvijā ir zems. Lielākajā riska grupā ir Ebolas vīrusa pacientu tuvinieki, kā arī brīvprātīgie darbinieki un medicīnas personāls, kas dodas uz Ebolas vīrusa uzliesmojuma skartajām valstīm, lai aprūpētu vīrusa slimniekus. Šobrīd nav zināms, ka no Latvijas būtu aizbraukuši medicīnas darbinieki, lai aprūpētu Ebolas vīrusa slimniekus, līdz ar to Latvijā vīrusa ievešanas risks ir vēl zemāks.
Tomēr, ņemot vērā mūsdienu cilvēku augsto mobilitāti un biežo ceļošanu, personas, kas inficētas ar šo vīrusu, var ierasties arī Latvijā, tāpēc Veselības inspekcija aicina iepazīties ar Slimību profilakses un kontroles centra apkopoto informāciju un ieteikumiem ārstniecības iestādēm par pacienta izvērtēšanas ieteikumiem veselības aprūpes darbiniekiem, kā arī, kādi infekciju kontroles pasākumi ir jāievēro, ja ārstniecības iestādē hospitalizēts pacients ar Ebolas vīrusslimību vai ar aizdomām par to.

Ieteikumi ārstniecības iestādēm pieejami ŠEIT

Aktuālā informācija par Ebolas vīrusslimību Rietumāfrikā - Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā (//www.spkc.gov.lv/).

Infografika "Ebolas vīrusslimības uzliesmojums Rietumāfrikā" - *png.  

 


[1] European Centre for Disease Prevention and Control. Outbreak of Ebola virus disease in West Africa. 3. versija 2014.gada 1.augusts. Stockholm: ECDC; 2014.
 
[2] Infection Prevention and Control Recommendations for Hospitalized Patients with Known or Suspected Ebola Hemorrhagic Fever in U.S. Hospitals. CDC, ASV http://www.cdc.gov/vhf/ebola/hcp/infection-prevention-and-control-recommendations.html Materiāls atjaunots 2014.gada 5. augustā.