Nikotīns ir akūti toksiska viela, spēcīga nervu sistēmu apdraudoša inde, kas izraisa spēcīgu pieradumu un atkarību no tās.

Lietojot nikotīnu saturošus produktus ir iespējamas blakusparādības, kas galvenokārt atkarīgas no devas, iespējama pārdozēšana, šīs vielas uzņemšana organismā var izraisīt smagu saindēšanos un pat nāvi.

Nikotīna nonākšana organismā īpaši bīstama ir nesmēķētājiem un deva, ko panes pieaudzis smēķētājs, bērnam var izrādīties letāla.

Nikotīna uzņemšana grūtniecības laikā nopietni kaitē auglim.

Nikotīns var neatgriezeniski bojāt augļa plaušas, kaitēt normālai augļa smadzeņu attīstībai, negatīvi ietekmēt kaulu un muskuļu attīstību, palielināt sirds un asinsvadu slimību, aptaukošanās, uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma attīstības risku bērnam nākotnē. Nikotīna lietošana grūtniecības laikā palielina arī priekšlaicīgu dzemdību, preeklapmpsijas risku, kā arī palielina varbūtību, ka notiks spontānais aborts vai bērns piedzims nedzīvs. Jāņem vērā, ka nikotīna lietošana jebkādā formā ir kaitīga grūtnieces un augļa veselībai.

Veselības inspekcija aicina ikvienu tabakas izstrādājumu vai elektronisko cigarešu, vai citu nikotīnu saturošu produktu lietotāju, bet īpaši jauniešus, sievietes grūtniecības laikā un vecākus, kā arī dažādu hronisku slimību pacientus, pirms smēķēšanai paredzēto produktu iegādāšanās un lietošanas, rūpīgi izlasīt un iepazīties ar brīdinājumiem, kas norādīti marķējumā un atturēties no iegādes un lietošanas.

Plašāks skaidrojums par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz veselību, kā arī par smēķēšanas atmešanas iespējām, sniegts Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

Informācija par saindēšanos ar nikotīnu sniegta Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

Informācija par smēķēšanu un nikotīna kaitīgumu grūtniecības laikā sniegta Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.

Nikotīna toksiskums

Vidējā letālā deva pieaugušiem cilvēkiem noteikta 30 (40) – 60 mg (0,5 – 1 mg/kg), bet bērniem aptuveni 10 mg [1].

Nikotīns ir simpatomimētisks līdzeklis, kas paātrina sirdsdarbību un sirds savilkšanās spēju, īslaicīgi paaugstinot asinsspiedienu un sašaurinot koronārās artērijas. Nikotīns var veicināt arī endotēlija disfunkciju, insulīna rezistenci un lipīdu anomālijas. Būtiska loma aterosklerozes un akūta koronārā sindroma patoģenēzē ir iekaisumam.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem kardiovaskulārās slimības ir viens no būtiskākajiem priekšlaicīgas nāves cēloņiem Latvijas iedzīvotāju vidū[2].

Pētījumi ar dzīvniekiem apliecinājuši, ka nikotīna patēriņš jaunībā ietekmē smēķētāja smadzenes savādāk nekā citos smadzeņu attīstības periodos. Jaunībā nikotīns rada ilgtermiņa strukturālās un funkcionālās izmaiņas smadzenēs[3].

Nikotīns ir indīga viela, neatkarīgi no veida kādā tas tiek uzņemts[4].

Jau nikotīna saskarsme ar ādu var izraisīt saindēšanās simptomus – reiboni, paaugstinātu asinsspiedienu un krampjus. Saindēšanās ar nikotīnu parasti norisinās divos posmos. Pirmo 15 līdz 60 minūšu laikā simptomi ir saistīti ar nikotīna stimulējošo iedarbību, un tajos ietilpst: palielināts siekalu daudzums, slikta dūša, vēdersāpes, vemšana, apetītes zudums, dehidrācija, acu kairinājums, galvassāpes, reibonis, trīsas, trauksme un nemiers, svīšana, klepus, ātra elpošana, paātrināta sirdsdarbība, paaugstināts asinsspiediens. Pēc šī posma ķermenis sāk nomierināties, taču iedarbojas nikotīna – depresanta efekti: ir zems asinsspiediens, lēna sirdsdarbība, sekla elpošana, caureja, nogurums, vājums, bāla āda. Aplūkojot citus riska faktorus pārdozēšanas iespējamība ir atkarīga no tādiem faktoriem kā ķermeņa svars un nikotīna avots. Bērniem pastāv lielākais risks saindēties ar nikotīnu – ēdot, iedzerot vai nonākot ādai saskarsmē ar nikotīnu saturošiem produktiem. Īpašu risku rada izstrādājumi, kuru sastāvā ir smaržvielas, īpaši ar augļu smaržu, un citas sastāvdaļas, kas ir pievilcīgas bērniem un tādi izstrādājumi, kuru iepakojums nav bērniem drošs. Košļājamā, šņaucamā tabaka, kā arī citi nikotīnu saturoši bezdūmu orālās lietošanas izstrādājumi izdala vairāk nikotīna nekā parastās cigaretes, tāpēc palielina arī saindēšanās risku[5].

Tabakas aizstājējproduktu (tostarp beztabakas nikotīna paciņu) lietošana jauniešu vidū, tai skaitā neparedzēta sakošana un norīšana var radīt ļoti nopietnus draudus veselībai un dzīvībai.

Tabakas aizstājējproduktu vai elektronisko cigarešu lietošana nav nikotīna aizvietošanas terapija.

Pasaules Veselības organizācija (turpmāk – PVO) savos ziņojumos [6][7][8][9] norāda, ka ir nepietiekoši pierādījumi, lai izdarītu viennozīmīgus secinājumus par elektronisko cigarešu piemērotību smēķēšanas atmešanas nolūkā populācijas līmenī, proti, plašai mērķauditorijai. Attiecīgi pētījumi šajā jomā turpinās. Tāpēc PVO valstīm joprojām kā pierādījumos balstīto smēķēšanas atmešanas veidu rekomendē smēķēšanas atmešanas ārstēšanu, kurā iekļauta gan nikotīna aizvietotājterapija, gan psiholoģisks atbalsts. PVO uzsver, ka elektronisko cigarešu smēķēšana nav bez riska veselībai un var negatīvi ietekmēt veselību. Latvijas Zāļu reģistrā ir iekļautas vairākas nikotīnu saturošas zāles (aerosols izsmidzināšanai mutes dobumā, šķīdums ar nikotīna saturu 1 mg/devā, ārstnieciskā košļājamā gumija ar nikotīna saturu 2 mg vai 4 mg/devā), kas netiek ieteiktas lietot ilgāk par sešu mēnešu periodu[10].

Inspekcija vērš uzmanību, ka darbības ar zālēm var veikt tikai tad, kad saņemta speciāla atļauja (licence). Attiecīgi zāļu apriti nosaka farmācijas jomu regulējoši normatīvie akti, tostarp Ministru kabineta 2006. gada 9. maija noteikumi Nr. 376 „Zāļu reģistrācijas kārtība”.

 

Informācijas avoti


[1]Starptautiskā ķīmiskās drošības programma (IPCS)/ [sk.15.02.2024.]/Iegūts no: http://inchem.org/documents/pims/chemical/nicotine.htm#SectionTitle:5.1%20Oral

[2] Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietne /[sk.15.02.2024.]/Iegūts no:https://spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/atkaribu-slimibas/smekesana/nikotins-un-nikotina-saindesan

[3] Dwyer JB, McQuown SC, Leslie FM. The dynamic effects of nicotine on the developing brain. Pharmacology and Therapeutics 2009;122(2):125–39.

[4] Jaune Leonard, Suzanne Falck. Nicotine poisoning: What are the symptoms, and can you overdose?Nicotine poisoning: What are the symptoms, and can you overdose?/[sk.15.02.2024.]/Iegūts no: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319627

[5] Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietne /[sk.15.02.2024.]/Iegūts no: https://spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/atkaribu-slimibas/smekesana/nikotins-un-nikotina-saindesan

[6] Progress report on technical matters related to Articles 9 and 10 of the WHO FCTC (Regulation of contents and disclosure of tobacco products, including waterpipe, smokeless tobacco and heated tobacco products), 2023/ [sk.15.02.2024.]/ Iegūts  no:  https://fctc.who.int/publications/m/item/fctc-cop-8-8-progress-report-on-technical-matters-related-to-articles-9-and-10-(regulation-of-contents-and-disclosure-of-tobacco-products-including-waterpipe-smokeless-tobacco-and-heated-tobacco-products)lpp)

[7] Electronic nicotine and non-nicotine delivery systems: a brief, 2020 /[sk.15.02.2024.]/ Iegūts  no: https://www.who.int/europe/publications/i/item/WHO-EURO-2020-4572-44335-62638

[8] WHO report on the global tobacco epidemic 2021: addressing new and emerging products [sk.15.02.2024.]/ Iegūts  no: https://www.who.int/publications/i/item/9789240032095

[9] Urgent action needed to protect children and prevent the uptake of e-cigarettes [sk.15.02.2024.]/ Iegūts no: https://www.who.int/news/item/14-12-2023-urgent-action-needed-to-protect-children-and-prevent-the-uptake-of-e-cigarettes

[10] Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietne /Zāļu reģistrs/ [sk.15.02.2024.]/ Iegūts no: https://shorturl.at/djuGH