Informācija par lētākā līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamā medikamenta saņemšanu

24.11.2016

Pēc Nacionālā veselības dienesta sniegtās informācijas ik gadu pacienti maksā miljoniem eiro, iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamās zāles.

Lai mazinātu šo summu, ko pacienti maksā iegādājoties dārgākas līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamās zāles, Veselības inspekcija aicina iedzīvotājus pievērst uzmanību cenai, ko maksā par sev izrakstītajām valsts kompensējamām zālēm.

Zāles valsts kompensē 100%, 75%, un 50% apmērā atkarībā no slimības (diagnozes) rakstura un smaguma pakāpes. Minētajā apmērā kompensē lētākās no zālēm ar vienādu iedarbību jeb tā saucamās references cenas zāles.  Ja 100% kompensācijas gadījumā pacientam jāpiemaksā vairāk par 0,71 EUR par katru 100% kompensējamo zāļu recepti (0,71 EUR nav jāmaksā: bērniem līdz 18 gadiem; ja zāļu aptiekas cena ir līdz 4,27 EUR; trūcīgām personām), tad aptiekā ir izsniegtas dārgākas līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamās zāles. Ja ārsts izraksta dārgākas līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamās zāles, kuru aptiekas cena ir augstāka nekā references cena, ārstam par to ir jāinformē pacients. Gadījumā, ja ārsts, izrakstot kompensējamās zāles, lietojis zāļu vispārīgo nosaukumu, aptiekas pienākums ir izsniegt lētākās šim nosaukumam, zāļu formai un stiprumam atbilstošās kompensējamās zāles. Ja ārsts, izrakstot kompensējamās zāles, receptē nav norādījis, ka izrakstītās zāles nedrīkst aizvietot, farmaceits informē pacientu par zāļu aizvietošanas iespējām, piedāvājot lētākās atbilstošās kompensējamās zāles.

Neskatoties uz to, ka gan ārstam, gan farmaceitam ir pienākums informēt pacientu par to, ka pacientam ir izrakstītas dārgākas līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamās zāles, gadījumos, kad pacients nav bijis informēts un ir saņēmis dārgākas līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamās zāles, informēt par to Veselības inspekciju.
 

Informāciju par lētāko medikamentu atbilstoši uzstādītajai diagnozei iespējams saņemt pie ārstējošā ārsta, kā arī Nacionālajā veselības dienestā.

Kompensējamo zāļu saraksts pieejams Nacionālā veselības dienesta mājaslapas sadaļā "Kompensējamie medikamenti".