Veselības inspekcija veikusi kontroli Smiltenes izglītības iestādē

20.11.2019

 Saņemot informāciju no Slimību profilakses  un kontroles centra par izglītības iestādē uzsākto epidemioloģisko izmeklēšanu, 2019. gada 19. novembrī Veselības inspekcija veica kontroli Smiltenē, izglītības programmas īstenošanas vietā Rīgas ielā 16c par higiēnas prasību ievērošanu, kā arī  izvērtēja, kā tiek ievērotas Slimību profilakses un kontroles centra noteiktās rekomendācijas sešās pirmsskolas izglītības grupās un sākumskolā.

Kontroles laikā konstatētas atsevišķas neatbilstības ikdienas dezinfekcijas īstenošanā, kas tuvākajā laikā tiks novērstas.  Visā izglītības iestādē ir noteikts pastiprināts dezinfekcijas un uzkopšanas režīms: veikta telpu, aprīkojuma dezinfekcija, no grupām izņemtas mīkstās rotaļlietas un paklāji, mazgājamās rotaļlietas tiek mazgātas un dezinficētas katru dienu, grupās nomainīta visa gultas veļa, dvieļi. Vecāki ir  informēti par saslimšanu iestādē, noteikts, ka bērns ierasties iestādē pēc slimošanas drīkst tikai ar ģimenes ārsta izdotu izziņu par bērna veselības stāvokli.

 Pēc Slimību profilakses un kontroles sniegtās informācijas, iespējams, bērni saslimuši ar norovīrusu infekciju. Visi saslimušie ārstējas ambulatori, saslimšana norit ģimenes ārstu uzraudzībā. Norovīrusu infekcija ir akūta vīrusu infekcijas slimība, kurai raksturīga caureja, spontāna vemšana, sāpes vēderā, neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, slikta dūša. Norovīrusu daudzums, kas spēj inficēt cilvēku ir niecīgs, tāpēc slimība ir ļoti “lipīga”. Norovīrusu etioloģijas saslimšanas gadījumi tiek reģistrēti visa gada garumā, bet sezonālais pacēlums tiek novērots gada aukstajos mēnešos. Slimība 70% gadījumu sākas ar vemšanu (biežāk izteikts bērniem), bet pieaugušajiem – ar caureju. Inkubācijas periods (laiks no inficēšanās brīža līdz slimības pirmajām pazīmēm) ir no 10-12 stundām līdz 4 dienām (parasti 24 – 48 stundas) pēc inficēšanās. Slimība ilgst 2-3 dienas.

Lai pasargātu sevi no norovīrusu infekcijas un mazinātu infekcijas izplatīšanos, ļoti svarīgi ievērot personīgo higiēnu, ka arī citus profilakses pasākumus, bieži un rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, sevišķi slimošanas laikā, jo izraisītāji intensīvi izplatās arī ar netīru roku starpniecību.

  Slimību profilakses un kontroles centrs turpinās epidemioloģisko izmeklēšanu, Veselības inspekcija atkārtoti veiks kontroli, ja tas būs nepieciešams.