Informatīvās kampaņas „Uzticies pārbaudot!” atklāšana

11.07.2019

Slimību profilakses un kontroles centrs kopā ar Veselības ministriju un Veselības inspekciju šodien uzsāka informatīvu kampaņu „Uzticies pārbaudot!” un aicina skaistumkopšanas nozari iesaistīties akcijā „Es Tevi nenodošu!”.

Kampaņas mērķis – informēt sabiedrību par infekcijas slimību un citu veselības risku profilaksi, saņemot invazīvos skaistumkopšanas pakalpojumus, kā arī aicināt izvēlēties drošus un legālus pakalpojumus.

Maldīgi ir uzskatīt, ka inficēties iespējams tikai gadījumos, kad ir redzamas asinis. Tāpat arī legāls skaistumkopšanas pakalpojums ne vienmēr nozīmē drošību, bet pakalpojums “mājās”, visticamāk, ar garantiju ir milzīgs papildu risks. Mikroorganismi ir visapkārt mums – cilvēka organismā, uz ādas, gaisā, uz priekšmetiem u.c. Tie ātri un viegli izplatās starp cilvēkiem ar nemazgātām rokām, netīriem darba piederumiem, saskaroties ar bioloģiskajiem šķidrumiem. Tādēļ ikvienam pakalpojuma sniedzējam ir jāpieņem, ka jebkurš klients ir iespējamais infekcijas avots, atbilstoši un atbildīgi jārīkojas, lai neapdraudētu sevi un citus, mudinot pakalpojumu sniedzējiem, kuri nav Veselības inspekcijas redzeslokā, bet ir saimnieciskās darbības veicēji (piemēram, SIA, IK, pašnodarbināta persona, patentmaksas maksātājs) un plāno sniegt dažādus skaistumkopšanas pakalpojumus, tajā skaitā tetovēšanas, mikropigmentācijas, skarifikācijas, pīrsinga pakalpojumus, par to paziņot  Veselības inspekcijai (ja vien tas jau nav izdarīts), aizpildot speciālu iesnieguma veidlapu. Iesniegums ir jāiesniedz arī tiem pakalpojumu sniedzējiem, kas skaistumkopšanas pakalpojumus veic izbraucot pie klienta vai savā dzīvesvietā, kā arī uzņēmumiem, piemēram, viesnīcām, sporta klubiem, ja klientu ērtībām tiek piedāvāti kādi no iepriekš minētiem *pakalpojumiem.

 

Saskaņā ar šī gada jūnija datiem, kopumā, Veselības inspekcijas datu bāzē reģistrēti 5238 skaistumkopšanas un tetovēšanas  pakalpojumu sniedzēji visā Latvijā. No tiem 73% ir privātpersonas, bet 27% – uzņēmumi.

Informācija par skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanas paziņošanu un skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēju sarakstu (tiek atjaunota reizi mēnesī) pieejama Veselības inspekcijas tīmekļvietnē.

Ar kampaņas „Uzticies pārbaudot!” materiāliem, kā arī akciju „Es Tevi nenodošu” iespējams iepazīties šeit.

Kampaņas ietvaros, pakalpojumu sniedzējiem, apzinoties, kādus veselības riskus pakalpojumu ņēmējam var radīt tā sniegtie pakalpojumi, ar digitālo parakstu “Tu vari man uzticēties!” apliecina savu apņemšanos, kā arī sociālajos tīklos, televīzijā u.c. tiks publicēti informatīvie materiāli un video.

_____________________________________________________________________________________________________

* No 2016. gada 1. janvāra Ministru kabineta 2015.gada 8.decembra noteikumi Nr.693 „Kārtība, kādā skaistumkopšanas un tetovēšanas pakalpojumu sniedzēji paziņo par saimnieciskās darbības uzsākšanu” nosaka, ka pirms tādas saimnieciskās darbības uzsākšanas, kas saistīta ar skaistumkopšanas (izmantojot fiziskās, fizikālās, ķīmiskās metodes), solārija, manikīra, pedikīra, friziera, publiskas lietošanas pirts, publiskas lietošanas peldbaseinu, kā arī tetovēšanas, skarifikācijas, permanentā grima, mikropigmentācijas un pīrsinga pakalpojumu sniegšanu, pakalpojuma sniedzējam jāiesniedz Veselības inspekcijā iesniegumu, paziņojot par saimnieciskās darbības uzsākšanu.