Elektroniskās smēķēšanas ierīces Latvijā

23.09.2019

     Veselības inspekcija informē, ka Latvijā atļauts laist tirgū tikai tādas elektroniskās smēķēšanas ierīces un to uzpildes tvertnes, kas atbilst Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā noteiktajām prasībām. Likumā ir noteikts aizliegums vairāku veidu piedevu izmantošanai uzpildes šķidrumos, piemēram, aizliegts izmantot vitamīnus vai citas piedevas, kas patērētājam rada iespaidu, ka izstrādājums ir labvēlīgs veselībai vai samazina veselības apdraudējumu. Ar likuma grozījumiem no š.g. 1.jūlija, prasības sastāvam, kas iepriekš bija noteiktas nikotīnu saturošiem šķidrumiem, ir attiecinātas arī uz nikotīnu nesaturošiem uzpildes šķidrumiem.

    Informācija par ASV pēdējā laikā reģistrētajiem saslimšanas gadījumiem, pašlaik tiek saistīta tieši ar E vitamīna un smaržvielu klātbūtni uzpildes šķidrumos.

    Veselības inspekcija vērš patērētāju uzmanību, ka neraugoties uz likumā noteiktajiem ierobežojumiem uzpildes šķidrumu sastāvam, ir jāņem vērā, ka elektronisko smēķēšanas ierīču lietošana saistās ar tādiem veselības riskiem kā elpceļu vai citu orgānu akūts iekaisums. Globālā mērogā joprojām ir pieejams ierobežots pētījumu apjoms par kaitīgo elektroniskās smēķēšanas ietekmi uz cilvēka organismu.  Tomēr zināms, ka eksperimentēšana ar elektroniskām smēķēšanas ierīcēm jauniešiem rada lielāku risku uzsākt lietot klasiskās cigaretes vai narkotiskas vielas. Tādēļ, lai pasargātu savu veselību, ieteicams atturēties no elektronisko smēķēšanas ierīču lietošanas. Nekādā gadījumā nevajadzētu iegādāties nelegāli tirgotas elektroniskās smēķēšanas ierīces un to uzpildes tvertnes, par kuru izcelsmi un ražošanā izmantoto sastāvdaļu tīrību un daudzumu nav informācijas.