Inspekcija aicina neiegādāties zāles no privātpersonām

28.02.2019

Inspekcija informē, ka zāļu izgatavošana, ražošana, importēšana un izplatīšana Latvijas Republikā ir atļauta tikai tad, ja saņemta speciāla atļauja (licence) attiecīgajam uzņēmējdarbības veidam. Kā arī, ja zāles noteiktas kā recepšu zāles, aptiekā tās drīkst izsniegt tikai  pret attiecīgu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā noformētu ārsta recepti.

Inspekcija aicina atbildīgi izturēties pret savu veselību un neiegādāties un nelietot nezināmas izcelsmes zāles, kuras pārdod privātpersonas, tai skaitā, izmantojot sociālos tīklus, piem., facebook.com, vai citas nelicencētas juridiskas personas, jo labākajā gadījumā – šīm zālēm nebūs efekta, bet sliktākajā – tās var nodarīt nopietnu kaitējumu veselībai.

Tikai iegādājoties zāles licencētās aptiekās, pacients var būt drošs, ka neiegādāsies nekvalitatīvas vai viltotas zāles, jo valsts uzrauga šo zāļu izplatīšanu.

Par Latvijā reģistrētajām aptiekām var pārliecināties Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē: www.zva.gov.lv/ sadaļā: „Industrijai” > „Farmaceitiskās darbības uzņēmumu reģistrs”.

Pirms iegādāties zāles un pārliecināties, ka izrakstītās zāles tiešām ir nepieciešamas, Inspekcija aicina konsultēties ar ārstu vai farmaceitu un rūpīgi izlasīt lietošanas instrukciju. Kā arī, ja zāles nav izlietotas un kļūst nederīgas farmaceits sniegs informāciju par pareizu rīcību ar zālēm. Nederīgās zāles ir bīstami atkritumi, kuru neatbilstoša glabāšana un utilizācija var radīt nopietnus draudus cilvēku veselībai un videi.

Zāles kļūst nederīgas, ja

·         beidzies to derīguma termiņš;

  • zāles ir nepareizi uzglabātas;
  • mainījies zāļu izskats, smarža vai garša;
  • bojāts iepakojums;
  • nav salasāms zāļu nosaukums.

Neizlietotās vai nederīgās zāles ir jānodod kādā no aptiekām, bet pirms tam tās

  • jāizņem no ārējā iepakojuma – kastītēm;
  • tablešu plāksnītes, pudelītes, ampulas un ziežu tūbiņas jāsaliek maisiņā.

Aptiekas, kurās var nodot zāles (pirms tam sazinoties ar aptieku) var atrast Latvijas Farmaceitu biedrības mājas lapā: https://www.farmaceitubiedriba.lv/lv/nodod-zales