Sakarā ar vairākiem tuberkulozes saslimšanas gadījumiem Liepājas Jūrniecības koledžas audzēkņu vidū ir organizēti papildu epidemioloģiskās izmeklēšanas un profilakses pasākumi

12.10.2012

Sakarā ar sešu Liepājas Jūrniecības koledžas audzēkņu saslimšanu ar plaušu tuberkulozi Veselības inspekcijas, Slimību profilakses un kontroles centra un Tuberkulozes un plaušu slimības centra speciālisti vienojās par papildu pretepidēmijas pasākumu veikšanu, kā to paredz Epidemioloģiskās drošības likums.
 
Liepājas reģionālās slimnīcas pneimonologiem sadarbībā ar Liepājas Jūrniecības koledžu, papildus jau veiktajiem pretepidēmijas un profilakses pasākumiem, ir uzdots vēlreiz precizēt visas iespējamās kontaktpersonas, īpašu vērību pievēršot tām kontaktpersonām, kurām ir sūdzības vai saslimšanas simptomi un kurām bija vistuvākais kontakts ar saslimušajiem. Epidemioloģiskā izmeklēšana Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologu vadībā un kontaktpersonu novērošana turpināsies vēl apmēram pusotru gadu.
 
Pašreiz personas, kurām konstatēta saslimšana ar tuberkulozi, risku pārējo audzēkņu veselībai nerada un izglītības iestādē neatrodas. Saslimušiem audzēkņiem ir nodrošināta profesionāla veselības aprūpe. Atbilstoši Inspekcijas rekomendācijām koledžā jau tiek veikti pastiprināti higiēnas pasākumi. Novembra sākumā koledžā ir plānota vecāku sapulce, kurā piedalīsies arī Veselības inspekcijas un Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvji, lai sniegtu papildu informāciju un atbildētu uz jautājumiem.
 
Vienlaikus Veselības inspekcija sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centra speciālistiem veiks detalizētu šī gadījuma analīzi, lai izvērtētu, vai pretepidēmijas pasākumi tika organizēti savlaicīgi un pilnā apjomā un vai ir nepieciešams pilnveidot normatīvos aktus, kas nosaka prasības pretepidēmijas pasākumu organizēšanai tuberkulozes gadījumā.
 
Pievēršot sabiedrības uzmanību tuberkulozes izplatības problēmai, īpaši vēlamies atgādināt, ka personām, kuru darbs (mācību prakse) ir tieši saistīts ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai, obligātās veselības pārbaudes ir jāveic savlaicīgi, tajā skaitā plaušu rentgenoloģiskā izmeklēšana.
 
Obligātās veselības pārbaudes pirms stāšanās darbā un pēc tam vienu reizi gadā jāveic personām, kuras ir nodarbinātas kādā no pārtikas aprites posmiem, kā arī  personām, kuru darbs ir pakalpojumu sniegšana klientiem (izglītības iestādēs un bērnu nometnēs, sociālās aprūpes iestādēs un ārstniecības iestādēs, darbs frizētavās, solārijos, kosmētiskajos kabinetos, pirtīs, peldbaseinos, dienesta viesnīcās).
 
Obligāto veselības pārbaužu mērķis ir pasargāt pakalpojumu saņēmējus no inficēšanās riska pakalpojumu sniegšanas vietās, tajā skaitā no inficēšanās ar tuberkulozi. Tādēļ pārbaudes ietver arī rentgenoloģisko izmeklēšanu, kas ir plaušu tuberkulozes diagnostikas pamatmetode pieaugušajiem. Obligātā veselības pārbaude nav formalitāte, bet gan atbildība un rūpes par savu un citu cilvēku veselību.  Pārējiem pieaugušajiem plaušu rentgenoloģiskā izmeklēšana jāveic reizi divos gados (ja nav sūdzību).
 
Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi atgādina, ka tuberkuloze ir sena, tomēr joprojām aktuāla un ārstējama infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa Mycobacterium tuberculosis. Tuberkulozes simptomi sāk izpausties pakāpeniski, sākumā tie ir praktiski nemanāmi, bet progresē un kļūst izteiktāki ar laiku.
 
Tuberkulozes nūjiņa apkārtējā vidē izplatās pa gaisu, infekciozam, neārstētam plaušu tuberkulozes slimniekam klepojot, šķaudot un pat runājot vai elpojot. Vislielākais risks saslimt ir tiem cilvēkiem, kuri ilgstoši bijuši ciešā kontaktā ar kādu plaušu tuberkulozes slimnieku. Visbiežāk tie ir slimo cilvēku ģimenes locekļi, darba biedri vai draugi.
Viens neārstēts slimnieks gadā ar tuberkulozi var inficēt vidēji 10-15 cilvēkus. Vislielākais risks inficēties ir slimās personas ģimenes locekļiem, darba kolēģiem un draugiem, tātad cilvēkiem, kuriem ir pastāvīgs kontakts ar tuberkulozes slimnieku. Diemžēl tuberkulozei nav specifisko, tikai šai slimībai raksturīgo simptomu. Galvenie tuberkulozes simptomi ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairākas nedēļas,  nespēks,  paaugstināta ķermeņa temperatūra, pastiprināta svīšana naktīs, svara zudums. Slimībai progresējot, šos vieglos simptomus nomaina drudzis, mokošs klepus ar asins atspļaušanu, ievērojams svara zudums. Tādēļ, ja cilvēkam klepus ir ilgāk par 3 nedēļām un pievienojas citi tuberkulozes simptomi, nekavējoties jāapmeklē ģimenes ārsts vai plaušu speciālists (ftiziopneimonologs). Ārsts nozīmēs izmeklējumus, tai skaitā plaušu rentgenoloģisku izmeklēšanu un krēpu analīzes.
 
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka arī sociāli ekonomiskā situācija valstī ir nozīmīgs faktors, kas ietekmē infekcijas slimību, t.sk. tuberkulozes izplatību. Pasliktinoties cilvēku ienākumiem, palielinoties bezdarbam – vienlaicīgi pieaug saslimstība ar tuberkulozi. Lai gan tuberkulozes ārstēšana pacientiem ir bezmaksas (visus izdevumus sedz valsts), ļoti bieži pacienti ar zemiem ienākumiem salīdzinoši reti apmeklē ģimenes ārstu vai arī priekšlaicīgi pārtrauc uzsākto tuberkulozes ārstēšanu un līdz ar to kļūst par tiešiem infekcijas slimības avotiem, kas rada potenciālus draudus sabiedrībai. Tāpēc, lai ierobežotu tuberkulozes izplatīšanos, kopīgi ir jāstrādā gan ārstniecības personām, gan pašvaldībām un sociālajiem dienestiem, iesaistot arī nevalstiskās organizācijas.
 
Plašāku informāciju par tuberkulozi var uzzināt tīmekļa vietnēs: www.spkc.gov.lv; www.who.int; www.ecdc.europa.eu.