Veselības inspekcija brīdina par internetā nopērkamu bīstamu produktu

01.03.2011

 
Veselības inspekcija brīdina iedzīvotājus par interneta vietnēs piedāvātu veselībai bīstamu produktu - Hergic-kapsulas, kas tiek pārdots kā līdzeklis svara kontrolei un samazināšanai.  
 
Produkts tiek piedāvāts gan Latvijas, gan ārzemju interneta vietnēs kā līdzeklis svara samazināšanai. Produkta marķējumā ir informācija, ka produkta sastāvā ir augu izcelsmes vielas, lietošana neizraisa blakusefektus un iespējama svara zaudēšana mēneša laikā pat līdz 10 kg. Interneta vietnēs piedāvāts produktu piegādāt ar pasta starpniecību visā Latvijas teritorijā.
 
Veselības inspekcija iegādājās produktu izmantojot interneta vietnē ievietoto piedāvājumu un nodeva Zāļu valsts aģentūrai produkta analīzes veikšanai, lai pārbaudītu produkta sastāva atbilstību marķējumā norādītajai informācijai.
 
Ķīmiskās analīzes rezultātā konstatēts, ka produkta kapsulu sastāvā ir vidēji 14,0 mg marķējumā nenorādīta sintētiska viela - Sibutramīna hidrohlorīda monohidrāts (turpmāk – Sibutramīns). Sibutramīns aptuveni šādā daudzumā bija reģistrētu recepšu zāļu sastāvā, bet 2010.gada sākumā Eiropas zāļu aģentūra pieņēma lēmumu, ka zāļu svara samazināšanai lietošanas ieguvumu-risku raksturojumu nevar uzskatīt par labvēlīgu un pieņēma lēmumu par visu zāļu, kuru sastāvā ir sibutramīns reģistrācijas apliecību darbības apturēšanu saistībā ar palielinātu kardiovaskulāro traucējumu (sirdslēkmes, miokarda infarkts un insults) risku.
 
Sibutramīns ir tā pati aktīvā viela, kas 2007.gadā Latvijā tika konstatēta interneta vietnēs piedāvātajā produktā „LiDa”. Vienlaikus bija pieejama informācija par šī produkta kaitīgo ietekmi uz veselību, tajā skaitā par neārstējamām saslimšanām un nāvi. 
 
Veselības inspekcija uzsver, ka nezināmas izcelsmes produktus, par kuru ārstnieciskām un dzīves kvalitāti uzlabojošajām īpašībām interneta vietnēs tiek sniegta maldinoša informācija, iegādāties un lietot  ir bīstami, jo produkta izplatītājs neatbild par tā kvalitāti, iedarbību un lietošanas sekām.  
 
Inspekcija atgādina, ka recepšu zāles lietojamas tikai saskaņā ar ārsta norādījumiem un ārsta uzraudzībā, un tikai aptiekās iegādātas zāles ir drošas un efektīvas.
 
Veselības inspekcija Latvijas interneta vietņu uzturētājus aicinās dzēst sludinājumus un diskusiju vietnes, kurās atrodama informācija par produkta Hergic iegādi un lietošanas pieredzi.