Veselības inspekcija brīdina iedzīvotājus par veselībai bīstamām tetovēšanas krāsām

30.12.2011

Veselības inspekcija brīdina iedzīvotājus par draudiem veselībai, ko var radīt tetovēšanas krāsas, kuru sastāvā ir vēzi un ģenētiskus bojājumus izraisošas vielas.

Veselības inspekcija 2011.gadā ir saņēmusi vairākus ātrās apmaiņas sistēmas (RAPEX) paziņojumus par tetovēšanas krāsām, kuru sastāvā ir konstatētas cilvēka veselībai bīstamas vielas. Šīs krāsas var iegādāties  populārās interneta iepirkšanās vietnēs, ieskaitot Latvijas interneta vietnes.
Bīstamo preču sarakstā 2011.gadā  ievietotas šādu tetovēšanas krāsu un tetovēšanas pigmentu noteiktas partijas, kuras pārbaudītas Eiropas Savienībā:
 
Eternal Ink Sunflower, Bright yellow;
Tribal Black Tattoo colour black;
Intenze Tattoo ink;
Intenze True Black;
Zuper Black tattoo ink;
Intenze Lining Black tattoo ink;
Intenze Ink Zuper Black;
Tattoo-Farbe schwarz Intenze;
Makkuro Sumi Dark Gray Tone black tattoo ink.
 
Konkrētās šo krāsu partijās ir konstatētas kancerogēnas jeb vēzi izraisošas vielas - anizidīns, benzpirēns, benzantracēns, benzfluorantēns, dihlorbenzidīns, anilīns, naftalīns. Dažām no šīm vielām piemīt vēl arī cita veida bīstamība – tās var izraisīt ģenētiskus bojājumus,  negatīvi ietekmēt auglību, nodarīt kaitējumu nedzimušam bērnam, vai  ir toksiskas nonākot saskarē ar ādu. Piemēram, ilgstoša anisidīna iedarbība var ietekmēt arī asins sastāvu, radīt aknu un nieru bojājumus.
Iedzīvotājiem pirms tetovēšanas krāsu iegādāšanās iesakām Bīstamo preču sarakstā pārbaudīt, vai tur nav minēta konkrētā produktu partija, jo iepriekš nosauktie ir populāri zīmoli. 
 
Papildus informācijai
 
Ņemot vērā tetovēšanas un permanentā grima pieaugošo popularitāti, lai aizsargātu patērētāju veselību, Eiropas Padomes Ministru komiteja 2008.gadā pieņēma rezolūciju ResAP(2008)1, kurā norādītas tetovēšanas krāsās aizliegtās vielas un citas prasības. Tetovēšanas krāsās ir aizliegtas visas tās pašas vielas, kuras nedrīkst būt  kosmētikas līdzekļu sastāvā, tai skaitā kancerogēnas, mutagēnas vai reproduktīvai sistēmai toksiskas (KMR) vielas, kā arī aromātiskie amīni, kuriem šķeļoties var rasties  KMR vielas.
 
Papildus tam, aizliegta arī daļa to krāsvielu, kas kosmētikas līdzekļos ir atļautas. Jo jāņem vērā, ka atšķirībā no kosmētikas līdzekļiem, kuri tiek uzklāti uz ādas, tetovēšanas krāsas tiek ievadītas ādā,  veicot intradermālu injekciju. Tātad āda vairs nevar darboties kā aizsargbarjera pret vielu nonākšanu organismā. Tādēļ no kosmētikā atļautajām krāsvielām tetovēšanas krāsās pieļaujamas tikai tās, kuru izmantošanai kosmētikas līdzekļos nav noteikti ierobežojumi - nelietot uz gļotādas, nelietot produktos, kas paredzēti ilgstošai saskarei ar ādu.